czwartek, 19 marca 2009



ATW pierwszym finalistą koszalińskiej ligi amatorskiej



Dwie kolejki fazy play-off mają za sobą zespoły Koszalińskiej Ligi Amatorskiej Piłki Siatkowej.


W rywalizacji o miejsca 1-4 zapadło już jedno rozstrzygnięcie. Zespół ATW Koszalin dwa razy pokonał Grot Dygowo (3:0 i 3:1) i został pierwszym finalistą sezonu. Bardziej wyrównana rywalizacja ma miejsce w drugiej parze. W pierwszym meczu OSKP ZORD Koszalin pokonał Geka Szczecinek 3:0. W rewanżu lepsi byli koszalinianie 3:0. Rozstrzygnie trzeci mecz.





poniedziałek, 16 marca 2009

W Nałęczowie

Zgadnij gdzie w Nałęczowie mieszkał Bolesław Prus?








Pałac Małachowskich
Sanatorium w Nałęczowie. Więcej szukaj tutaj

A nad morzem ...

Nawet w chłodne zimowe dni warto przejść się na plażę. Relaks gwarantowany.

Wiosno przyjdź! Migawki z Kenii.

Na okrasę kilka zdjęć z gorącej Kenii.
MOŻE DZIĘKI TEMU WIOSNA SZYBCIEJ PRZYJDZIE















niedziela, 15 marca 2009

I na deser - odchudzanie w Lublinie - czyli ostatni dzień Kampanii

Piękna pogoda i wspaniała frekwencja. Wreszcie słońce. Mnóstwo osób przyszło na Plac Zamkowy w Lublinie aby dowiedzieć się jak racjonalnie i zdrowo chudnąć. Bardzo wiele osób skorzystało z masaży wyszczuplających. Masażyści mieli "ręce pełne roboty". Jeszcze raz się potwierdziło, że lokalizacja jest bardzo ważna. Przekonał się o tym Kraków i Łódź.

Odchudzanie w Krakowie, przedostatni dzień Kampanii Odchudzania Polaków

Wreszcie słońce. W Krakowie impreza odbyła się niestety w odległej części miasta, w CH Kazimierz i niestety frekwencja była dużo, dużo niższa niż w pozostałych miastach.
Cóż nie od dziś wiadomo, że lokalizacja jest bardzo ważna.

Odchudzanie w Katowicach, 13 - ty i piątek. Poza gradem i śniegiem wszystko było wspaniale!

Śnieg i zimno nie zraziły mieszkańców Śląska, którzy przyjechali do Katowic na imprezę. Niewątpliwie uczestników było mniej niż np w Łodzi, ale tam sprzyjało wszystko - lokalizacja (w Manufakturze), termin (8 marca, Dzień Kobiet).

Odchudzanie we Wrocławiu, piąty dzień odchudzania Polaków

Zimno jak we wszystkich innych miastach, gdzie zajechała Mobilna Przychodnia. Mimo to Wrocławianie licznie przybyli na imprezę na Rynek wrocławski. Masaże wyszczuplające cieszyły się dużym zainteresowaniem. Mini gabinet masażu był stale zajęty przez kolejnych masowanych wyszczuplającymi kosmetykami. Dodatkowo, jak we wszystkich miastach, każdy otrzymywał próbkę (50ml) balsamu wyszczuplającego XXL, każdy też mógł skorzystać z porad i badań medycznych.

Odchudzanie w Poznaniu, czwarty dzień Kampanii




Mimo powszedniego dnia, zainteresowanie bardzo duże. Wkrótce relacja fotograficzna.
Zapraszam również do Poznania.

Odchudzanie w Łodzi, III dzień Kampanii "Odchudzamy Polaków", Łódź, Manufaktura, 8 marzec 2009







w łódzkiej Manufakturze działo się oj działo. Z dnia na dzień rośnie zainteresowanie Kampanią.
Pogoda nadal pozostawia wiele do życzenia. Słońca nie było przez cały dzień. Na szczęście nie padał śnieg. Mobilna Przychodnia i stanowiska: instruktorskie, medyczne, masażystów i konsultantów kosmetycznych były cały dzień oblegane.
Podobnie jak w Warszawie na imprezę przybyła Pani Kasia Figura, Ambasadorka Kampanii " Odchudzamy Polaków".
Uczestnicy dowiadywali się jak skutecznie schudnąć i uniknąć efektu jo-jo

Odchudzanie w Warszawie, II dzień Kampanii "Odchudzamy Polaków", Warszawa, Plac Konstytucji 7 marzec 2009





Mimo chłodu i padającego czasem śniegu, goście dopisali nakomicie.
Porady lekarskie, badania, ćwiczenia, masaże wyszczuplające, masaże kosmetyczne dłoni, możliwość zjedzenia smacznego dietetycznego jedzenia przyciągnęły dużo Warszawiaków.
Obecna w czasie imprezy telewizja przekazywał a na bieżąco relacje. Wywiady robiono również z uczestnikami.

Kulminacyjnym momentem było spotkanie z Ambasadorką Kampanii " Odchudzamy Polaków", z Katarzyną Figurą.


Więcej relacji na http://odchudzaniewwarszawie.blogspot.com

Odchudzanie w Gdańsku - pierwszy dzień Odchudzania Polaków .

Relacja z Gdańska

Wywiad z Katarzyną Figurą, Ambasadorką Kampanii "Odchudzamy Polaków"

- Dlaczego podjęła Pani decyzję o odchudzaniu?
- Wszystko zaczęło się, gdy przyjęłam propozycję udziału
w „Tańcu z Gwiazdami”. Zależało mi, aby pokazać się od jak najlepszej strony. Wiedziałam też, że muszę wzmocnić swoją kondycję fizyczną. Decyzja o odchudzaniu była moją własną, nie chciałam występować przed kamerą i czuć się otyła. Zgłosiłam się więc do specjalisty, bo wiedziałam, że jest to jedyna właściwa droga - prawidłowa dieta i dodatkowy zestaw ćwiczeń indywidualnie dopasowany do mnie.
- Czy podczas odchudzania także korzystała Pani z porad specjalisty?
- Nie tylko korzystałam, ale wciąż korzystam z wiedzy lekarza. I nadal będę! Po kilku podejściach do odchudzania na własną rękę wiem, że samej nigdy nie udałoby mi się osiągnąć takich rezultatów. Dobrze ustawiona, odpowiednia dla mnie dieta, połączona z ćwiczeniami i stała opieka lekarza to jest klucz do sukcesu w odchudzaniu i zachowaniu właściwej wagi na całe życie.
- To znaczy, że próbowała Pani wcześniej odchudzać się na własną rękę?
- Oczywiście, wielokrotnie. Kiedy mieszkałam we Francji i w Kalifornii przechodziłam przez różne etapy odchudzania, dostosowane do moich potrzeb na daną chwilę. Niestety efekt też był chwilowy.
- Czy obecny proces odchudzania wymagał wielu wyrzeczeń?
- Na początku męczyło mnie ranne wstawanie o 5.30 (bo to jedyna pora, którą mogłam poświęcić tylko dla siebie), ale szybko się przyzwyczaiłam. Na szczęście o tej godzinie Warszawa jest jeszcze pusta więc potrafiłam w kilka minut dojechać na siłownię w Holmes Place. Również dieta, którą rozpoczęłam, wymagała wielu wyrzeczeń - musiałam na początku ograniczyć jedzenie m.in. pieczywa, ziemniaków, cukru i owoców. Szybko jednak przyzwyczaiłam się do tych wyrzeczeń i nauczyłam się obracać je na moją korzyść.
- Są jakieś pozytywne aspekty odchudzania?
- Zauważyłam, że wchodzę w ubrania, które nosiłam w Ameryce w latach 90-tych! To ciuchy od znanych designerów, dziś vintage, czyli największy hit. Oprócz tego posypało się więcej propozycji zawodowych oraz zauważyłam większe zainteresowanie mediów moją osobą.
- Czy „być na diecie” oznacza „jeść niesmacznie”?
- Ależ skąd! Tak się złożyło, że w naszej restauracji KOM za sprawą mojego męża Kai’a pojawił się wybitny szef kuchni Daniel Isberg, który wcześniej pracował dla wielu światowych gwiazd takich jak Kate Moss, czy Bono. Potrawy, które Daniel przyrządza, inspirowane są kuchnią kalifornijską i orientalną - są smaczne i wyszukane, a zarazem zdrowe
i niskokaloryczne. Wierzę, że prawidłowo przyrządzone danie, które jest niskokaloryczne może, a wręcz powinno być również smaczne. Nazywam to dietą pełną smaku i uroku.
Bycie na diecie nie powinno oznaczać drastycznych głodówek i wyrzekania się wszystkiego, co w życiu smaczne. Trzeba tylko wiedzieć, jak to przyrządzić i jeść z umiarem.
- Miała Pani wsparcie osób bliskich?
Kiedy mój syn Aleksander (21 lat), instruktor gry w tenisa, dowiedział się o moim udziale w „Tańcu z Gwiazdami” stwierdził, że muszę zacząć porządnie ćwiczyć. Jego wsparcie i doping towarzyszyły mi od samego początku. Reszta bliskich trochę sceptycznie podeszła do pomysłu mojego udziału w tanecznym show i do odchudzania. Jednak gdy wyniki mojej ciężkiej pracy były już widoczne, bo chudłam w oczach, uwierzyli, że naprawdę tego chcę i nie jest to tymczasowe przedsięwzięcie, ale długotrwałe. Zmieniłam swój dotychczasowy styl życia na zawsze!
- Jest Pani ambasadorką akcji edukacyjnej „Odchudzamy Polaków!” Dlaczego ta akcja jest według Pani tak ważna dla polskiego społeczeństwa?
- Powiedzmy sobie szczerze - polskie społeczeństwo jest otyłe. Połączenie naszej tradycyjnej tłustej kuchni ze złymi nawykami zaczerpniętymi z zachodu sprawiło, że odżywiamy się fatalnie. Brak aktywności fizycznej również nie sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki...
Tak naprawdę, ambasadorką tej akcji zostałam już w momencie zgłoszenia się z moim problemem do specjalisty, na długo przed tym jak powstał pomysł na zorganizowanie tej kampanii. Dlatego kiedy przyszła propozycja współpracy nie wahałam się ani chwili, bo wiedziałam, że w ten sposób mogę przekazać dalej kilka mądrości, które sama nabyłam
i pomóc komuś schudnąć. Podoba mi się, że kampania „Odchudzamy Polaków!” jest kompleksowa, bo aby osiągnąć sukces powinno się działać kompleksowo. Pierwszym krokiem jest zgłoszenie się do lekarza. On ułoży indywidualny program odchudzania i otoczy nas stałą opieka specjalistyczną. Druga ważna rzecz to regularna aktywność fizyczna. Prawidłowo dobrane ćwiczenia i odpowiednie odżywianie się to podstawa sukcesu. Dodatkowo – i ten problem również jest poruszany w kampanii – trzeba zadbać o ciało, które traci na wadze i odpowiednio je pielęgnować. Ja tak robię.
Dla mnie proces odchudzania oznacza zmianę stylu życia, długotrwale i ze specjalistą. Ta decyzja była ważna nie tylko dla mnie, ale również dla całej mojej rodziny. Regularne odżywianie się oraz aktywność fizyczna to bardzo zdrowe nawyki stylu życia, które staram się zaszczepić od najmłodszych lat moim córkom.
- Co mogłaby Pani poradzić osobom, które chcą zacząć się odchudzać, ale nie wiedzą od czego zacząć?
- Odchudzanie na własna rękę jest bardzo trudne i zwykle kończy się porażką. Szkoda czasu. Najważniejsze to mieć kogoś, kto nad nami czuwa i dba o to, aby dieta i cały proces odchudzania przebiegał prawidłowo i bezpiecznie. Dla mnie udanie się do specjalisty było czymś oczywistym. Wiedziałam, że tym sposobem osiągnę sukces i osiągnęłam. I taka jest moja rada – szkoda czasu na porażki. Jeśli naprawdę chcesz skutecznie schudnąć, idź do lekarza!
materiały prasowe; PRIMUM Public Relations

Nadwaga i otyłość - co zyskujesz chudnąc?

Największe korzyści z redukcji masy ciała odnoszą osoby, które na stałe zmieniły styl życia - wprowadziły nowy model żywienia i zwiększyły aktywność fizyczną. Ważne jest, aby program odchudzający przeprowadzony był w sposób kompleksowy, pod stałą opieką lekarza, dietetyka i, w razie potrzeby, psychologa.
Lepsze samopoczucie
Osoby z nadwagą i otyłością czują się często zmęczone i pozbawione energii. Wynika to nie tylko z nadmiaru tkanki tłuszczowej w organizmie, ale również i z monotonnej diety. Według badań, w diecie większości Polaków występują duże niedobory wapnia (u około 80 proc. osób), żelaza (u 34 proc. mężczyzn oraz 85 proc. kobiet), cynku (u 62 proc. mężczyzn i 72 proc. kobiet) oraz witamin B1, B2, B6, PP, witaminy C (u ponad połowy Polaków). Występuje natomiast stanowczo za dużo sodu, fosforu oraz potasu. Osoby, które często stosują przypadkowe diety odchudzające, narażone są na dużo większe niedobory składników odżywczych. Może to powodować m.in. zmęczenie, wypadanie włosów, łamliwość paznokci, suchość skóry, zaburzenia koncentracji, nerwowość, obniżenie odporności lub anemię.
Prawidłowo zaplanowana dieta, przeprowadzana pod kontrolą lekarza, dostarcza wszystkie składniki odżywcze we właściwych proporcjach: białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne. Znaczną poprawę samopoczucia pacjenci zgłaszają już po 3-4 tygodniach od rozpoczęcia stosowania diety.

Większa sprawność fizyczna
Włączenie ćwiczeń fizycznych do programu odchudzającego zwiększa procentowy ubytek tkanki tłuszczowej, przy znacznie mniejszym ubytku tkanki mięśniowej, przyspiesza spoczynkową przemianę materii, co chroni przed wystąpieniem efektu jo-jo po zakończeniu odchudzania. Następuje poprawa ogólnej sprawności fizycznej i psychicznej, co jest motywacją do kontynuowania programu odchudzającego. Korzystniejsze są ćwiczenia długotrwałe, typu wytrzymałościowego, niż wysiłek krótki i intensywny. Długotrwały wysiłek fizyczny, w przeciwieństwie do krótkotrwałego, hamuje apetyt. Aktywność ruchowa obniża podwyższone stężenie glukozy, lipidów oraz insuliny we krwi. Sprzyja też obniżaniu podwyższonego ciśnienia tętniczego krwi.
Radość z życia
Większość osób z nadwagą i otyłością ma niską samoocenę, czuje się mniej atrakcyjna. Rzutuje to na relacje z partnerem, rodziną oraz w środowisku pracy. U części jest to tylko obniżenie nastroju, ale również często występuje depresja. Z drugiej strony, jedną
z najważniejszych przyczyn rozwoju otyłości i niepowodzeń w jej leczeniu są zaburzenia natury emocjonalnej. Istotnym problemem jest nieumiejętność radzenia sobie ze stresem. Napięcie nerwowe, złość, przemęczenie, lęk, smutek, poczucie samotności - prowokują jedzenie. Nadmiar masy ciała oraz częste, bezefektywne kuracje odchudzające, kończące się efektem jo-jo, mogą prowadzić do izolacji społecznej. Konsultacje psychologiczne u wielu osób są niezbędnym elementem programu odchudzającego. Chudnięcie, poprawa sylwetki, pochwały zbierane od innych wyraźnie poprawiają nastrój. Wiele osób zaczyna wierzyć, że jest w stanie istotnie wpłynąć na swoje życie, angażuje się w nowe projekty.
Mniejsze ryzyko chorób
Chudnięcie przynosi nie tylko poprawę nastroju i efekty estetyczne. Każde kilka kilogramów mniej to wymierne korzyści zdrowotne. Redukcja masy ciała o 5-20% zmniejsza ryzyko rozwoju chorób związanych z otyłością (cukrzycy typu II, nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, hiperlipidemii, kamicy pęcherzyka żółciowego). Poprawia się wydolność fizyczna. U osób z już rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym obniża się ciśnienie i czasem możliwa jest redukcja dawek stosowanych leków. U chorych na cukrzycę typu II następuje obniżenie stężenia glukozy we krwi.
Otyłości często towarzyszy także podwyższone stężenie triglicerydów i frakcji LDL-cholesterolu, a niskie stężenie frakcji HDL-cholesterolu we krwi. Zaburzenia te sprzyjają rozwojowi miażdżycy i jej powikłań. Redukcja masy ciała wpływa na obniżenie stężenia frakcji LDL-cholesterolu i triglicerydów oraz na zwiększenie stężenia frakcji HDL-cholesterolu. Nadmiar tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej powoduje stłuszczenie wątroby, co zaburza jej funkcje i prowadzi do wzrostu stężenia enzymów wątrobowych. Redukcja masy ciała i prawidłowa dieta zmniejszają objawy stłuszczenia wątroby.
Długotrwały nadmiar masy ciała przyczynia się również do powstawania zmian zwyrodnieniowych w układzie ruchu. Chudnięcie zmniejsza dolegliwości stawowe. U osób otyłych znacznie częściej występuje tzw. zespół bezdechu podczas snu, prowadzący do rozwoju nadciśnienia tętniczego i zaburzeń rytmu serca. Redukcja masy ciała to jeden z podstawowych elementów leczenia tego schorzenia.
Otyli mężczyźni częściej chorują na raka jelita grubego, odbytnicy i gruczołu krokowego, a otyłe kobiety - na nowotwory błony śluzowej macicy i piersi. Trwała redukcja masy ciała zmniejsza ryzyko rozwoju powyższych schorzeń. Redukcja masy ciała to także jedno z ważniejszych działań podejmowanych w leczeniu niepłodności.
Podsumowując można stwierdzić, że osoba która chudnie - pracuje na lepszą, zdrowszą przyszłość swoją i swojej rodziny.
Lek med. Ewa Matyska-Piekarska, „Genesis Clinic” Europejskie Centrum Leczenia Otyłości Dzieci i Dorosłych
Warszawa, ul Pańska 73, tel. 022 314 71 70

Jak rozpocząć odchudzanie?

Program autorski prof. dr hab. n. med. Barbary Zahorskiej-Markiewicz
Ile powinno się ważyć?
• Najłatwiej zorientować się, czy ważymy prawidłowo, odejmując 100 od wzrostu w centymetrach, np. kobieta o wzroście 160 cm powinna ważyć poniżej 60 kg.
• Często stosowany jest tzw. wskaźnik masy ciała (Body Mass lndex = BMI). Można go obliczyć, dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost w metrach, podniesiony do kwadratu. BMI = masa (kg) : wzrost2 (m)
Norma wskaźnika BMI obejmuje zakres 18,5 - 24,9, nadwaga: 25 - 29,9, a otyłość powyżej 30.
• Można się też kontrolować mierząc obwód talii, ponieważ koreluje on z odpowiednimi zakresami BMI, jak to przedstawiono w poniższej tabeli:
BMI kg/m2 TALIA cm
Kobiety Mężczyźni
Norma 18,5 - 24,9 <> 30 > 88 > 102
Dlaczego należy się odchudzać?
Otyłość stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia. Osoby otyłe częściej chorują na cukrzycę i nadciśnienie tętnicze. Otyłość zwiększa ryzyko chorób serca, kamicy żółciowej, zmian zwyrodnieniowych stawów, a także niektórych nowotworów. U otyłych kobiet częściej występują zaburzenia hormonalne i powikłania ciąży. Otyłość może utrudnić przeprowadzenie niektórych zabiegów operacyjnych. Poza powyższymi względami zdrowotnymi, otyłość pogarsza jakość życia, ograniczając aktywność, np. chodzenie lub utrudniając nabywanie ubrania czy możliwość zatrudnienia.
Kiedy rozpocząć odchudzanie?

Kuracja odchudzająca wymaga wytrwałości i wyrzeczeń, niezbędna jest silna motywacja. Czasem wystarczy presja rodziny, niepasujące ubrania, wyjazd na urlop i chęć wystąpienia w kostiumie kąpielowym lub w perspektywie specjalna uroczystość, jak np. ślub. Dla wzmocnienia motywacji do realizacji kuracji odchudzającej, warto jest zastanowić się i porównać wynikające z niej korzyści w stosunku do towarzyszących kuracji przykrości.
Lista korzyści - Ujemne strony
poprawa zdrowia - uczucie głodu
poprawa wydolności fizycznej - rozdrażnienie
zgrabniejsza figura - tłumaczenie się z diety przed innymi
samozadowolenie, możliwość atrakcyjniejszego ubierania się - trudności związane z jedzeniem poza domem
Co to jest tzw. efekt „jo-jo”?
Jeżeli postanowiłeś schudnąć, to musisz sobie uświadomić, że nawet po skutecznym odchudzaniu pozostaje skłonność do tycia i dlatego nigdy nie powinieneś powrócić do niekontrolowanego jedzenia. Bardzo niekorzystne są wahania masy ciała, tzn. wielokrotne chudnięcie i tycie – tzw. efekt „jo-jo”, który niestety często jest obserwowany. Przy kolejnych kuracjach coraz trudniej jest uzyskać efekt odchudzający.
Jaki wyznaczyć sobie realny cel odchudzania?
Czasem mylnie sądzimy, że gdy ograniczymy znacznie ilość spożywanego jedzenia,
to szybko schudniemy i osiągniemy idealną masę. Takie nierealne oczekiwania mogą być przyczyną rozczarowań i niepowodzenia kuracji. Ważniejsze jest utrzymanie efektu częściowej redukcji nadwagi, niż efekt doraźnie większy, ale krótkotrwały.
Lepiej jest wyznaczać sobie cele pośrednie zmniejszenia ciężaru ciała o 5 do 10 kg
i odchudzać się stopniowo, aby utrzymać uzyskany efekt. Nawet relatywnie niewielkie obniżenie masy ciała o 5 –10% jest korzystne dla zdrowia pod warunkiem, że efekt ten zostanie utrwalony.
Aby osiągnąć trwały efekt odchudzania, bardzo ważna jest zmiana niekorzystnego stylu życia i odżywiania. Ażeby to uzyskać, nie należy stosować zbyt rygorystycznych reżimów, które w praktyce nie mogą być długotrwale realizowane. Lepiej, znając swoje potrzeby i przyzwyczajenia, uwzględniać je i wypracować swój własny, najmniej uciążliwy sposób, do którego łatwiej będzie się nam przyzwyczaić, a nawet go polubić. Ważyć się można codziennie, ale nie rzadziej niż raz w tygodniu.
Podstawowe elementy kuracji odchudzającej
• Przestrzeganie zaleceń dietetycznych
• Zwiększenie aktywności fizycznej
• Zmiana zachowań żywieniowych
Zacząć trzeba od dokładnego zorientowania się, ile naprawdę jemy. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że poza zasadniczymi posiłkami, znaczną ilość kalorii zjadamy nieświadomie. Dlatego radzę każdemu, na początku, przynajmniej przez tydzień, ważyć konsumowane produkty, aby później móc już łatwo ocenić ilość spożywanego pokarmu „na oko”. Po zważeniu produktów lub zmierzeniu za pomocą domowych miar, należy spisywać wszystko co jemy, przeliczać na kalorie i sumować ilość skonsumowanej w ciągu dnia energii. To uświadomi nam, ile naprawdę spożywamy dziennie kalorii i ułatwi ustalenie, ile powinniśmy jeść, żeby schudnąć.
Miary kuchenne
Szklanka 250 g
Łyżka 15 g
Łyżeczka 5 g
Plasterek 20 g
Kalorie są miarą energii dostarczanej do organizmu z pokarmem i zużywanej jako wydatek energetyczny, zabezpieczający podstawowe potrzeby organizmu i energię wydatkowaną na pracę fizyczną. Gdy ilość doprowadzonych z pokarmem kalorii jest większa od potrzeb organizmu, to ich nadmiar jest odkładany w postaci tkanki tłuszczowej. 1 g węglowodanów i 1 g białek dostarczają po 4 kcal, natomiast 1 g tłuszczu dostarcza 9 kcal.
Ważne jest zwrócenie uwagi na jedzenie tzw. ukrytych kalorii, które często są lekceważone, a muszą być też uwzględnione w liczeniu spożytych kalorii. Np. cukier do słodzenia, masło do jarzyn (1 łyżeczka dziennie, czyli 40 kcal, w skali roku daje przybór około 2 kg masy ciała). Najlepiej te dodatki eliminować z diety. Zjedzenie dziennie dodatkowych 100 kcal powoduje przybór 5 kg rocznie. To uświadamia, jak należy się stale kontrolować, gdyż nawet niewielkie dzienne przekroczenia kaloryczne dają w konsekwencji znaczny przybór masy ciała w skali lat.
Jak szybko chudnąć?
Kuracja odchudzająca powinna powodować ubytek masy ciała o 0,5 do 1 kg tygodniowo. Aby to uzyskać, musimy spożywać dziennie o 500 - 1000 kcal mniej od naszego zapotrzebowania dziennego. W początkowej fazie stosowania ograniczeń kalorycznych, masa ciała szybko się obniża w wyniku utraty nie tylko tkanki tłuszczowej, lecz także wody. Później utrata wody zmniejsza się i ubytek masy ciała staje się wolniejszy.
Jaką dietę najlepiej zastosować?
Pojawiały się rozmaite diety „cud”, ale w cuda, które głoszą, że można dowolnie jeść
i bardzo szybko chudnąć – proszę nie wierzyć. Jednostronne diety mogą być stosowane przez krótki okres, ale nie nadają się one do przewlekłego stosowania. Ponieważ zależy nam, aby chudnąć bezpiecznie, należy to robić wolno i długo. Dlatego w diecie powinny być uwzględnione wszystkie niezbędne dla organizmu składniki, tylko w odpowiednio zmniejszonej ilości. Zalecana dieta w leczeniu otyłości powinna zawierać 1000 – 1200 kcal (kobiety), 1400 – 1800 kcal (mężczyźni) dziennie. Poza zmniejszeniem ogólnej ilości kalorii, bardzo ważne jest unikanie potraw tłustych. Prawie połowa tłuszczu, który jemy, znajduje się w mięsie wieprzowym i wołowym. Dlatego należy usuwać z mięsa kawałki tłuste, jeść zamiast mięsa więcej drobiu, unikać kiełbas, pasztetów i podrobów, nie smarować pieczywa ani masłem, ani margaryną. Należy spożywać mleko niskotłuszczowe (najlepiej o zawartości 0,5% tłuszczu) i chude sery. Warzywa można jeść bez większych ograniczeń, najlepiej na surowo, wykorzystując ich duży wybór. Dla osób, które nie mają nadciśnienia tętniczego ani obrzęków, wskazane jest picie 6 – 8 szklanek niesłodzonych płynów dziennie, w tym połowę powinna stanowić woda mineralna.
Przykładowy jadłospis
• Na śniadanie I spróbuj jadać płatki kukurydziane, owsiane, musli z niskotłuszczowym mlekiem albo małą ilość chleba (1 kromka), którą można sobie wybierać z różnorodnych gatunków, np. chrupki, gruboziarnisty, razowy, pumpernikiel, sucharki, „crisp bread” lub krakersy, z chudym twarogiem; pić kawę z mlekiem lub herbatę bez cukru.
• Na śniadanie II pieczywo, np. chrupka, kefir lub jogurt, owoce.
• Obiad może się składać z zupy pod warunkiem, że jest to czysty wywar
z warzywami bez tłuszczu, śmietany i mąki. Drugie danie – potrawy z chudego mięsa, drobiu lub ryb, z dużą ilością warzyw, najlepiej w postaci surówek.
• Na podwieczorek surówka z warzyw lub owoce, galaretka lub mus jabłkowy.
• Na kolację może być potrawa gorąca, np. ryba z sałatką z warzyw lub omlet ze szpinakiem, lub mała ilość chleba (1 kromka) z chudym twarogiem lub wędliną.
Przykład jadłospisu dziennego
Śniadanie I mleko (1 szklanka), płatki kukurydziane (3 łyżki)
Śniadanie II jogurt (1/2 szklanki), chleb chrupki (1 szt.), owoce, kawa (bez cukru)
Obiad mięso (50 g), ziemniak (1 średni), warzywa
Podwieczorek Owoce
Kolacja chleb (1 kromka), ser żółty (20 g) lub chuda wędlina (10 g), warzywa, herbata (bez cukru)
Przybliżona wartość kaloryczna poszczególnych posiłków
Śniadanie I 200 kcal
Śniadanie II 150 kcal
Obiad 350 kcal
Podwieczorek 100 kcal
Kolacja 200 kcal
Produkty i potrawy zabronione
Tłuste mięso i wędliny oraz tłuste ryby. Tłuszcze, pełnotłuste mleko i jego przetwory (śmietana, tłuste sery, lody). Cukier i wszelkiego rodzaju słodycze (czekolada, miód, ciastka) oraz przetwory słodzone, np. dżemy, marmolady, słodkie kompoty. Wszelkiego rodzaju napoje alkoholowe, również piwo.
Produkty zalecane
W ramach dozwolonej ilości kalorii:
Warzywa i owoce niskokaloryczne, chude mleko, maślanka, chudy twaróg, chude ryby, chude mięso i wędliny, białko z jaj.
Przyprawy
Można stosować łagodne przyprawy, takie jak: kwasek cytrynowy, koperek, cebula, czosnek, majeranek, kminek, wanilia, cynamon, goździki.
Włókna pokarmowe
Włókna pokarmowe, między innymi błonnik, są niewchłanialnym składnikiem diety, który zwalnia trawienie i wchłanianie węglowodanów oraz przyspiesza perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom.
Ten zalecany w kuracjach odchudzających składnik diety znajduje się w warzywach, owocach, otrębach, chlebie razowym.
Leki wspomagające odchudzanie
W przypadku trudności z dostosowaniem się do zaleceń dietetycznych, z powodu odczuwanego głodu lub zaniżonej samooceny ilości spożywanego pożywienia, korzystne może być zastosowanie leków hamujących łaknienie i zwiększających zasycenie.
Leki w leczeniu otyłości są przepisywane przez lekarza i mogą być stosowane jedynie pod jego kontrolą.
Prof. dr hab. n. med. Barbara Zahorska-Markiewicz, NZOZ Poradnia Leczenia Chorób Metabolicznych „WAGA”, Katowice-Piotrowice, ul. Fredry 22, tel. 032 202 83 01; e-mail: bmarkiewicz@sum.edu.pl materiały prasowe: PRIMUM Public Relations

czwartek, 5 marca 2009

Ogólnopolska Kampania Społeczna "Odchudzamy Polaków"


Kampania społeczna „Odchudzamy Polaków!”

Już ponad połowa Polaków cierpi na nadwagę lub otyłość. 6 marca 2009 roku rusza kampania społeczno-edukacyjna „Odchudzamy Polaków!”, mająca na celu edukację, promocję aktywnego trybu życia oraz zdrowego odchudzania prowadzonego pod nadzorem lekarza. W ramach organizowanej przez Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością akcji, w ponad 1600 ośrodkach na terenie całego kraju będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i porad lekarskich.
Dodatkowo w 8 miastach zagości Mobilna Przychodnia.

Organizowana po raz pierwszy w Polsce kampania „Odchudzamy Polaków!” ma na celu zdiagnozowanie jak największej liczby pacjentów pod kątem występowania nadwagi i otyłości, a także propagowanie zdrowego trybu życia i odchudzania się pod okiem specjalistów. Osiem miast: Warszawę, Gdańsk, Łódź, Lublin, Katowice, Kraków, Wrocław i Poznań odwiedzi w marcu specjalistyczna Mobilna Przychodnia. Będzie w niej można skorzystać z bezpłatnych konsultacji kosmetologów i instruktorów fitness, masaży wyszczuplających, a także przeprowadzić darmowe pomiary zawartości tkanki tłuszczowej, BMI, ciśnienia tętniczego i stężenia glukozy we krwi.
W ramach kampanii „Odchudzamy Polaków!” na terenie całej Polski zorganizowane zostaną Dni Otwarte, w których udział weźmie ponad 1600 lekarzy. Będą oni bezpłatnie przyjmować pacjentów i udzielać im porad, jak zdrowo i skutecznie się odchudzać. Pełna lista specjalistów wraz z adresami gabinetów oraz terminami dostępna jest na stronie internetowej www.odchudzanie.org.pl.
Nad przebiegiem merytorycznym kampanii czuwać będzie Koordynator Ogólnopolski,
prof. dr hab. n. med. Barbara Zahorska-Markiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością i Kierownik Poradni Leczenia Chorób Metabolicznych „WAGA” w Katowicach. W każdym z miast, które odwiedzi Mobilna Przychodnia, kampanię będą nadzorować także koordynatorzy regionalni – znani i cenieni lekarze.
W akcję „Odchudzamy Polaków!” zaangażowała się jedna z najlepszych i najbardziej popularnych polskich aktorek – Katarzyna Figura.
Gwiazda znana z takich filmów jak Kingsajz, Pociąg do Hollywood, czy Killer, wesprze kampanię dzieląc się swoimi doświadczeniami związanymi
z odchudzaniem.

„Nadwaga i otyłość to w Polsce problem społeczny, który dotyczy 61,6% mężczyzn i 50,3% kobiet - mówi prof. dr hab. n. med. Barbara Zahorska-Markiewicz, koordynator ogólnopolski kampanii. Mogą one być przyczyną chorób serca, układu krążenia, cukrzycy, układu pokarmowego, stawów i kręgosłupa, a także wielu zaburzeń hormonalnych. Równie niebezpieczne jest próbowanie pozbycia się zbędnych kilogramów na własną rękę, dlatego tak ważne jest odchudzanie się pod opieką ekspertów. Zmniejszenie otyłości daje korzyści nie tylko pacjentom, ale również wymierne społeczne korzyści ekonomiczne – poprawa wydolności wiąże się ze zwiększeniem efektywności pracy, zmniejsza się absencja chorobowa oraz koszty farmakoterapii.
Bardzo ważnym zadaniem jest uświadomienie społeczeństwu wagi narastającego problemu jakim jest otyłość i jej konsekwencje, a także metody najbardziej właściwej walki z nią, jaką jest odchudzanie pod opieką lekarską. Realizacji tego zadania służy przeprowadzana w całym kraju akcja społeczno-edukacyjna „Odchudzamy Polaków!”. Nagłośnienie tej akcji w mediach, porady ekspertów oraz umożliwienie skorzystania z bezpłatnej wizyty w gabinecie lekarskim powinno zachęcić osoby otyłe do podjęcia bezpiecznego i skutecznego odchudzania.
Akcja „Odchudzamy Polaków!” stanowi apel, który poprzez aktywizację mediów i placówek służby zdrowia, ma mobilizować społeczeństwo do zatrzymania groźnej epidemii otyłości. Kuracja odchudzająca jest długim procesem wymagającym silnej woli, motywacji i wytrwałości we wprowadzeniu stałych zmian w stylu życia. Rozpoczynając ją należy uświadomić sobie, że leczenie nie skończy się po osiągnięciu upragnionej masy ciała, gdyż często dużo trudniej jest ją utrzymać. Dla najskuteczniejszego i bezpiecznego odchudzania czasami trzeba skorzystać ze wsparcia całego zespołu specjalistów: lekarza, rehabilitanta oraz psychoterapeuty”.
Więcej informacji o akcji „Odchudzamy Polaków” udziela PRIMUM Public Relations:
Sylwia Jaczyńska-Kolasza: +48 608 016 254, 022 690 67 48, s.jaczynska@primum.pl oraz Michał Kwietniewski: 022 690 67 49, +48 728 313 510, m.kwietniewski@primum.pl
Related Posts Widget for Blogs by LinkWithin